“Traveling – it leaves you speechless,
then turns you into a storyteller.”

— Ibn Battuta

 

Likof na Taberhi: Življenje v duhu
prejšnjega stoletja

Muzej ob vznožju Donačke gore, v avtentični štajerski krajini, je prizorišče etnografske prireditve, ki je obudila življenje prednikov in skoraj pozabljena kmečka in rokodelska opravila ter tradicionalne dobrote. V največjem muzeju ljudskega stavbarstva na slovenskem, ki je bil leta 1997 nominiran za evropski muzej leta in razglašen za kulturni spomenik državnega pomena, Muzej na prostem Rogatec, je potekala 21. etnografska prireditev.

 

Velika darila Ptujske Gore

Sredi ravnic se kakor kraljica bohoti Ptujska Gora, od koder se pogled razprostira po celotnem Dravskem polju pa vse do Kamniških Alp in na kateri kraljuje v veličastnem svetišču Marija s široko razprtim milostnim plaščem. Na 352 metrov visokem griču so ljudje romali od nekdaj, čeprav se pisna zgodovina prične z listino iz leta 1398 in postavitvijo cerkve, ki danes velja za zakladnico gotskega kiparstva.

 

Ko travmatična izkušnja postane zgodba upanja

»Stara sem bila 41, ko sem zatipala bulico v levi dojki. Osebni zdravnik me je napotil na torakalni oddelek, kjer naj bi bulico odstranili in tkivo poslali na pregled, a ko sem se zbudila iz narkoze, sem bila brez dojke.« Tako danes 63 letna Silva Krsnik prične svojo zgodbo o raku, ki ji je pred 22 leti spremenil življenje. Reportaža je prejela nagrado za najboljšo reportažo v kategoriji Ljudje na Slovenia Press Photo 2017

 

Marina, poslednja sežgana čarovnica

Marina Češarek je bila Ribničanka, stara okoli štiridesetih let, mati šestih otrok, ko je bila obtožena čarovništva. Po skoraj tednu dni ječe in zasliševanj je še vedno trdila, da je nedolžna, zato so jo posadili na čarovniški stol. Po treh urah mučenja je priznala, da je čarovnica.

 

Božično premirje sredi norosti

Pred 102 letoma se je v času prve svetovne vojne zgodil dogodek, kjer je ena pesem združila sovražnike v božičnem duhu, da so ti praznovali skupaj, kakor prijatelji, si izmenjali darila in naslove ter pri tem na nikogaršnji zemlji sredi vojne zaigrali celo nogometno tekmo. Tako imenovano Božično premirje med Angleži in Nemci na fronti v Belgiji, je danes dogodek, ki simbolizira upanje, mir in humanost

 
 

Čebele in njihov izjemen doprinos

Čebela, ki velja za marljivo, organizirano, modro in socialno bitje, nosi zelo star simbol, kjer so združene delovne in duhovne vrednote. Prav tako je mojstrica arhitekture saj satovje velja za strukturno čudo, narejeno po načelu »matematično optimalne oblike« narave. O izjemni marljivosti in učinkovito organizirani skupnosti pa govori podatek, da mora čebela za kilogram medu obiskati 4 milijone cvetov in preleteti štirikratno razdaljo okoli sveta.